Instytut Nauk Technicznych

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Koncepcja budowy Centrum Nauk Technicznych

Zdjęcie ilustracyjne

Z dużą satysfakcją informujemy, że rozpoczęły się prace projektowe związane z budową Centrum Nauk Technicznych (CNT) UMK. Planowana inwestycja ma służyć dalszemu rozwijaniu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu nauk inżynieryjno-technicznych i dążeniu do uzyskania w nich wysokiego w poziomu naukowego.

Kompleks będzie zlokalizowany na terenie kampusu UMK przy ulicy Szosa Okrężna/Wileńska. W jego skład będą wchodziły następujące obiekty:
- budynek '1' o funkcji dydaktyczno-naukowej,
- budynek '2' o funkcji dydaktyczno-naukowej (laboratoria).

W strukturze CNT powstaną nowoczesne laboratoria badawcze oraz pracownie dydaktyczne umożliwiające prowadzenie innowacyjnych badań z obszaru automatyki i robotyki oraz informatyki technicznej a także zwiększenie kompetencji absolwentów kierunków technicznych prowadzonych przez WFAiIS. Tematyka badań naukowych będzie związana z potrzebami przemysłu. W nowym Centrum będzie prowadzona działalność będąca specjalnością nauk technicznych rozwijanych na UMK, w szczególności w zakresie sterowania nowoczesnymi systemami napędowymi i przekształtnikowymi, zastosowań systemów mikroprocesorowych i układów programowalnych w sterowaniu i pomiarach, technologii sieciowych, sztucznej inteligencji, eksploracji danych i rzeczywistości rozszerzonej.

Powstanie CNT wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju UMK oraz odpowiada na potrzeby otoczenia gospodarczego dotyczące rosnącego zapotrzebowania na wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską. Absolwenci studiów inżynierskich WFAiIS posiadają pożądane i unikalne w skali regionu kompetencje związane z syntezą i analizą nowoczesnych algorytmów sterowania, projektowaniem sterowników mikroprocesorowych, programowaniem robotów i sterowników przemysłowych, wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Dzięki temu są oni chętnie zatrudniani zarówno przez lokalne przedsiębiorstwa jak i przez koncerny o zasięgu globalnym.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.