Instytut Nauk Technicznych

KontaktGrudziądzka 5, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3310

Pracownia Komputerowych Systemów Sterowania


Kierownik pracowni: dr inż. Kazimierz KarwowskiPracownia stanowi praktyczne uzupełnienie wykładów „Komputerowe Systemy Sterowania”. Umożliwia praktyczne zapoznanie się z układami sterowania stosowanymi w przemyśle. Złożona jest z 6 stanowisk obejmujących układy sterowania wyposażone w komputer PC z kartami rozszerzeń wejść i wyjść analogowych i dyskretnych, układy sterowania ze sterownikami PLC firmy Rockwell, Siemens oraz Unitronics. W ramach pracowni realizowanych jest 6 ćwiczeń laboratoryjnych w wymiarze po 6 godzin lekcyjnych. Zajęcia obejmują pierwszy etap kształcenia w zakresie układów sterowania przemysłowego. Kolejnym etapem są zajęcia w ramach przedmiotu „Rozproszone Systemy Sterowania”.


Stanowiska pracowni KSS:

 1. Stanowisko z komputerem PC i kartami rozszerzeń wejść i wyjść analogowych i dyskretnych.

 2. Stanowisko z programowalnym sterownikiem (PLC) Vision 260 firmy Unitronics, napędami skokowymi i układami wejść i wyjść dyskretnych.

 3. Stanowisko z rozproszonym systemem sterownia opartym o magistralę CAN z programowalnym sterownikiem (PLC) FlexLogix firmy Rockell.

 4. Stanowisko z rozproszonym systemem sterownia opartym o magistralę Ethernet ze sterownikiem (PLC) ML1400 firmy Rockwell, monitorem dotykowym HMI oraz elementami wykonawczymi automatyki.

 5. Stanowisko z rozproszonym systemem sterownia opartym o magistralę Ethernet ze sterownikiem (PLC) CompactLogix firmy Rockwell, monitorem dotykowym HMI oraz elementami wykonawczymi automatyki (przekaźniki, styczniki, zawory pneumatyczne, napędy).

 6. Stanowisko z rozproszonym systemem sterownia opartym o magistralę Ethernet ze sterownikiem (PLC) S7-1200 firmy Siemens z monitorem dotykowym HMI, serwonapędem i zestawem przycisków sterujących.

Literatura:

 1. Instrukcje do obsługi stanowisk.

 2. Sterowniki PLC w praktyce inżynierskiej, J. Kwaśniewski, Wyd. BTC, 2008.

 3. Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym, S. Flaga, wyd. BTC, 2010.

 4. Dokumentacja firmowa: Rockwell, Siemens, Advantech

 5. System Design for Control of Electrical Noise, plik gmc-rm001_-en-p.pdf.

 6. IEC-6113: Programming Industrial Automation Systems (dostępna w wersji elektronicznej).